Skoči na glavno vsebino

Predmetni učiteljici Vita Kralj Bratina in Anita Eltrin sta se od 7. 10. 2024 do 12. 10. 2024 udeležili Erasmus+ izobraževanja Globalno učenje – medijska pismenost in kritično mišljenje v Dublinu na Irskem.

Na izobraževanju sta se učiteljici seznanili z globalnim učenjem – to je vseživljenjski proces učenja in delovanja, ki poudarja soodvisnost in posameznikovo vpetost v globalno dogajanje. Cilj tovrstnega učenja so globalno odgovorni in aktivni posamezniki in skupnosti. Globalno učenje temelji na univerzalnih vrednotah, kot so strpnost, solidarnost, enakost, pravičnost in nenasilje. Nadalje sta spoznali pristope in veščine za kritično razmišljanje in medijsko pismenost. Izobraževanje je temeljilo na praktičnih delavnicah v katerih so sodelovali učitelji iz 10 različnih držav. Ob koncu je sledila evalvacija ter podelitev certifikatov.

Sklenemo lahko, da nam v današnjem svetu internet in različni družbeni mediji prinašajo številne koristi in priložnosti, obenem pa moramo biti pozorni in opozarjati na morebitna tveganja in nevarnosti. Medijska pismenost, tj. sposobnost dostopati do različnih vrst medijev, jih razumeti, ustvarjati in kritično ocenjevati, je ključna za dejavno udejstvovanje v demokratičnem življenju.

Mladi (in odrasli) vsakodnevno uporabljajo medije, predvsem splet. Vsi skupaj moramo prispevati k izboljšanju sposobnost kritičnega razmišljanja in dobre presoje, da bi lahko – zlasti v kontekstu interneta in družbenih medijev – dojemali resničnost, razlikovali med dejstvi in mnenji, prepoznali lažne novice in propagando ter se uprli vsem oblikam sovražnega govora.

 

Dostopnost